За първокласниците всяка пролет има един специален, пръв и единствен ден – Празникът на буквите. В училища в община Несебър с прием в първи клас той бе отбелязан с нужното внимание и почит, превръщайки се в истинско тържество на духа и знанието. С много вълнение първокласниците обявиха: „Вече сме грамотни!“, а класните стаи и празничните зали се изпълниха с усмивки и гордост.






Програмата във всеки клас бе наситена с емоции – малчуганите рецитираха вдъхновени стихове за родното слово, пееха звънки песни и показаха завидни танцови умения. Всяка дума, изречена пред присъстващите, беше доказателство за правилно извървения път – от първата чертичка до най-трудната стъпка – да четат и да пишат буквите от българската азбука.



Пред погледите на развълнуваните родители и гости, децата демонстрираха, че не само вече познават всички букви от азбуката, но и че са научили най-важния урок: книгата е прозорец към света.
Малките таланти от първите класове показаха, че освен усърдни ученици, са и прекрасни артисти. Техните вдъхновени рецитации напомниха на всички присъстващи, че грамотността е най-голямото съкровище, което отваря вратите към просветата и въобще към света.






По време на празничните събития най-малките ученици официално се сбогуваха с Буквара и посрещнаха своята нова приятелка, Читанката, с която започва вълнуващото им приключение в света на книгите, пълен с още безброй приказки и нови знания.