ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
Топъл обяд в община Несебър
Договор №BG05SFPR003-1.001-0161-C01
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
Кратко описание на проекта:
Продължителност: 33 месеца
Период на изпълнение: 01.01.2023 г. – 30.09.2025 г.
Размер на БФП: 132 606,62
Капацитет: 50 потребителя
Основни цели на проекта:
Проектът „Топъл обяд в Община Несебър“ цели да се надгради дейността на Обществена трапезарията в община Несебър, финансирана от Фонд “ Социална закрила“, като допринесе за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване.
В резултат на изпълнение на посочената обща цел на проекта ще се постигне реализирането на следните специфични цели:
- Осигуряване на подкрепа на най-нуждаещите се жители на община Несебър (живеещи в крайна бедност, изпитващи тежки материални лишения, лица с трайни увреждания, с ниски доходи и без близки) чрез осигуряване на разнообразна, здравословна и питателна храна до домовете им.
- Подобряване на условията на живот на хората в неравностойно положение и помощ за преодоляване на социалната изолация;
- Повишаване на информираността за възможността за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на община Несебър, ползване на административни общински услуги, достъп до здравни и образователни услуги.
- Информиране на местната общност за безвъзмездна финансова помощ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027, съфинансирана от Европейски социален фонд плюс.
Допустими целеви групи:
Определяне на целевите групи ще се извърши съгласно Наредба № РД-06-53/ 17.09.2021г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонда плюс.
В топъл обяд ще бъдат включени 50 лица от следните населени места на Община Несебър: гр. Несебър, гр. Свети Влас, с. Равда, с. Кошарица, с. Тънково, с. Оризаре и с. Гюльовца.
Избраните целеви групи са:
1 лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
- лица, обект на на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
- лица с ниски доходи , които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ.
Подборът на конкретните представители на целевата група ще се извършва на база списъци и информация, предоставени от Дирекция „Социално подпомагане“ Поморие и на основание подадени заявления от кандидатите за потребители на услугата. Същият ще започне преди стартирането на договора, а именно от 01.12.2022г.
При неполучена храна, която отговаря на сроковете и условията за съхранение, с цел избягване разхищението на храните ще има определена и допълнителна целева група, която ще отговаря на условията по чл. 6, ал. 2 от Наредба № РД-06-53/ 17.09.2021г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонда плюс.
Допълнителната целева група ще включва:
- лица с ниски доходи на член от семейството, които получават месечни помощи за отглеждане на дете по реда на чл. 8, ал. 1 и 5 от Закона за семейни помощи за деца
- лица и семейства, получили отказ за подпомагане по Наредба № РД-07-5 от 2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление;
- лица с над 90 на сто степен на увреждане с определена чужда помощ и ниски лични доход и от пенсия, които получават месечна финансова подкрепа по реда на чл. 70 от Закона за хората с увреждания;
- лица и семейства, които поради липса на доход или нисък доход не са в състояние да посрещнат свои основни жизнени потребности, в т. ч. и лица и семейства с ниски доходи, получили отказ за социално подпомагане;
- лица, изложени на риск от бедност или социално изключване, за които органът по социално подпомагане или негови териториални структури, въз основа на обосновано предложение е установил, че се нуждаят от подпомагане за облекчаване на материалните лишения и недостига на храна.
Начин на изпълнение
По данни на Дирекция „Социално подпомагане“ Поморие на територията на община Несебър няма представители на следните целеви групи : Скитащи и бездомни деца и лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на §1, т.17 от допълните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Ще се направи анализ на предоставените списъци от служителите на Дирекция „Социално подпомагане“ Поморие , включващи всички представители на основните и допълнителните целеви групи:
Подборът на потребителите на услугата осигуряване на топъл обяд от основната и допълнителната целева група ще се извърши по следната процедура:
Ще бъде обявена информационна кампания относно целите, допустимите лица при равни възможности и недопускане на дискриминация основана на – пол, расов или етнически произход, религия или вероизповедание, увреждане, възраст или сексуална ориентация, които могат да кандидатстват за осигуряване на топъл обяд, срокове, необходими документи, както и информиране на обществеността за получената от Европейския социален фонд плюс финансова подкрепа.
За определяне на целевата група в рамките на предварително определен срок ще се приемат заявления от желаещи да се включат в проекта. Със заповед на кмета на общината ще бъде сформирана комисия за определяне на конкретните потребители. В срок от 5 дни след крайната дата за подаване на заявления, Комисията ще определи потребителите, като изготви протокол от заседанията и списъци на одобрените лица. В срок от 3 дни след извършване на подбора на потребители и изготвяне на списъка екипът на проекта ще уведоми лицата писмено за периода на предоставяне на услугата, мястото и датата , от която започва реализирането на дейността по храненето.
Топлият обяд ще се доставя до домовете на определените потребители за всяко конкретно населено място, което гарантира обхващане и на трудно подвижните лица и получаване на здравословна и разнообразна храна в дома си.
С одобрените представители на целевите групи за включване в проекта ще бъдат сключени договори за предоставяне на услугата.
Топлият обяд, ще се предава от санитари-разносвачи към Домашен социален патронаж гр. Несебър . Социалният работник ще осигурява социална подкрепа и консултации за потребителите.
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Община Несебър като доставчик на социални услуги организира и извършва дейностите по проекта самостоятелно. Закупуването на хранителни продукти, ще се извърша на основание действащи договори на община Несебър, след проведени обществени поръчки, по реда на ЗОП. Осигурен е квалифициран персонал . Кухнята е оборудвана с нови електрически уреди.
Доставените хранителни продукти, ще се приемат от домакина. При приемането на доставките ще се води Дневник за входящия контрол, където ще се записват: дата на доставка; доставчикът; видът на ползвания транспорт; артикулите и количествата; придружаващата документация и срокът на годност. Доставчиците на хранителните продукти са длъжни да имат разработена и внедрена НАССР система за управление и безопасност на храните, да притежават списък – декларация на всички транспортни средства, валидни разрешителни за превоза, съгласно изискванията на ДВСК и РИОКОЗ. Съхранението на хранителните продукти ще е разделно, с цел недопускане на смесване и взаимно замърсяване. НАССР системата за управление и безопасност на храните е разработена и внедрена в кухня-майка на социалния патронаж. В помещенията, където ще се приготвя храната, ще се прилага принципа на добрите хигиенни практики.
Предметите, приборите , повърхностите, включително и повърхностите на технологичното оборудване, в местата където ще се работи с храни и имат контакт с храните ще се поддържат в добро състояние, ще се почистват и дезинфекцират. Почистването и дезинфекцията ще се извършват с периодичност, която не допуска риск от замърсяване на храните. Препаратите за почистване и дезинфекция се съхраняват в отделно помещение, където не се извършват дейности свързани с приготвянето на храна. В обекта има осигурени подходящи помещения и условия за съхранение и при необходимост – за унищожаване на хранителните и други отпадъци, които не са предназначени за консумация от хора.
Персонала на социалния патронаж ще приготвя здравословна, разнообразна и питателна топла храна за 50/петдесет /потребителя на топъл обяд, всеки работен ден за обяд, по меню изготвено от Сборник рецепти за заведения за обществено хранене включващо: супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично десерт. Транспортирането на храната до съответното населено място се извършва със специализираните коли на община Несебър, които се поддържат чисти, в добро състояние и предоставят условия, които не позволяват замърсяване на храната. Разносът ха храната се осъществява от санитари-разносвачи до домовете на потребителите, в кутии за еднократна употреба, етикирани според изискванията на РЕГЛАМЕНТ (ЕС) No 1169/2011 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА и НАРЕДБА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА ИНФОРМАЦИЯ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ЗА ХРАНИТЕ.
Дейността ще стартира от 01.01.2023г., с продължителност 24 месеца.
Предоставянето на топлия обяд до домовете на потребителите ще се извършва със специализираните коли на община Несебър, които транспортират и храната на потребителите на социалната услуга Домашен социален патронаж и отговарят на изискванията на Закона за храните. Обособени са три линии за разнос с три микробуса. За селищата гр. Несебър, с. Равда се разнася с микробус ОПЕЛ МОВАНО А 7457 ВВ; за комплекс Слънчев бряг, с. Кошарица и гр. Свети Влас с микробус ФОЛКСВАГЕН А 9034 МХ; за с. Тънково, с. Оризаре и с. Гюльовца с микробус ФОРД ТРАНЗИТ А 1952 КТ. Едновременно с разноса на патронажа ще се извършва и доставката на топлия обяд. Колите се поддържат чисти, в добро състояние и условия, които не позволяват замърсяване на храната. Храната за топъл обяд се разнася до домовете на потребителите от 7/ седем/ санитари-разносвачи, разпределени по съответните линии на обслужване в зависимост от броя обслужвани от Домашен социален патронаж. Приготвена и натоварена храната се разнася до обяд/12:00 или 13:00 часа/. При възникване на непредвидени отсъствия на потребители на топъл обяд от основните целеви групи по чл. 6, ал. 1 от Наредба № РД-06-53/ 17.09.2021 г. и неполучената храна отговаря на сроковете и условията за съхранение, с цел избягване разхищението на храните ще се предоставя на представители от определените допълнителни целеви групи, които отговарят на условията по чл. 6, ал. 2 от Наредба № РД-06-53/ 17.09.2021г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонда плюс.
Съпътстващите мерки е предвидено да се осъществят със старта на предоставяне на топъл обяд , до потребителите на проекта, от наличния човешки ресурс, пряко ангажиран и отговорен за изпълнението на проекта в община Несебър.
Чрез екипа по проекта ще се извършват периодични консултации с потребителите от целевата група. Ще се изготви на достъпен език информационна листовка, предоставяща информация за всички видове социални и административни услуги, предоставяни на територията на община Несебър. Предвидено е изготвянето на 200 броя. Информационната листовка ще се разпространи от социалния работник на Домашен социален патронаж на кметовете и кметските наместници и сред жителите на община Несебър. В официалният сайт на общината ще се публикува информация за предоставяните социални услуги и достъпа до тях.
Потребителите ще бъдат насочвани и подпомагани при попълване на заявления и други документи.