КЛЯНТИС /КЛИЯНТИ/ КЛЕАНТИ КОМНИНОС
Първи кмет на Месемврия
след Освобождението 1878 г.
Първият кмет на Месемврия след 1878 г. е Клянтис/Клиянти/Клеанти Комнинос. Смята се, че до края на века е избиран няколко пъти. Възможно е големият му авторитет да произтича от далечен произход, свързан с императорската династия на Комнините и породените от това надежди.
Има откъслечни сведения, че при тези сложни и трудни за Месемврия условия Клянтис Комнинос кметува няколко пъти. От Алманаха на Княжество България става ясно, че през 1894 г. Комнинос отново е кмет, а негов помощник е Скули Анестиади, секретар – Христо Керин. Членове на Общинския съвет са: Зафир Затиади, Димитри Давидопулос,
Александрос Мустакидис, Матея Теодоров, Георги Бедаведжи, Леонида Дамаски, Дхилея Йоану, Анастас К. Янев, Теодоси Мерджан, а Георги Йоанидис е градски бирник.
ПЕНЬО АНГЕЛОВ ПОПОВ
Кмет на Месемврия в края на XIX век
Пеньо Ангелов Попов е роден на 23 февруари 1863 г. в с. Орман (Горица), Поморийско. Учи в Сливенската мъжка гимназия. Работи като адвокатски писар в Месемврия при помощник-адвоката Стоян Възвъзов. Авторитетен гражданин и общественик. Участва активно в създаването на първото българско начално училище в Месемврия.
По неуточнени със сигурност сведения Пеньо Ангелов Попов е кмет на Месемврия в края на XIX век. Тогава там живеят 1573 гърци, 214 българи, 88 турци и 22 цигани. Има две гръцки и две български училища, в едното от които П. Ангелов е председател на училищното настоятелство.
По време на вълненията през юли 1906 г. съдейства за опазването на Месемврия от опожаряване и спомага за мирното разрешаване на възникналите междуетнически проблеми.
През 1909 г. Пеньо Попов е застрахователен агент на дружество „Балкан“, а през 1924 – 1925 г. търгува с книжарски стоки.
ДОБРИ САВОВ (Даскала)
Кмет на Месемврия в края на XIX век
Добри Савов (даскала) е роден в с. Градец, Котленско през 1858 г. През 1880 г. младият родолюбец се заселва в Месемврия и се заема с организирането на българско училище. Даскал Добри Савов е пионер на закъснялото българско възраждане в малкия черноморски градец.
До края на живота си учителствува в Месемврия, Кошарица и други селища. Там използва авторитета си, за да убеди българите в необходимостта от построяване на ново училище в Месемврия – негова отколешна мечта. Организира акции за събиране на средства за бъдещото училище, което е построено през 1893 г.
ЯНАКО НИКОЛОВ ЯНУЛОВ
Кмет на Месемврия през 1906 г.
и от 4 януари 1911 г. до 4 юни 1911 г.
Янако Николов Янулов е роден в Месемврия през 1874 г. Учи основно училище в родния град. По занятие е лозар – красив, богат и любознателен. На младини е най-личният ерген на Месемврия. Често пътува до Виена и Атина. По-късно се жени за Зоица Янакова.
Янако Янулов се ползва с доверие сред съгражданите си и е избран за кмет през 1906 г. През юли 1906 г. по време на избухналите вълнения, когато е опожарена гръцката махала на Анхиало, надвисва опасност и за Месемврия. Гражданите се въоръжават, събират се на площада и дежурят денонощно.
Разбирайки, че към Месемврия е тръгнал въоръжен отряд, Янако Янулов нарежда всички да се приберат по домовете си, за да не провокират конфликт.
Кметът посреща отряда, разговаря с четниците и намира мирен изход. Разговорите продължават в храма „Св. Стефан“. Постига се решение в него да се служи на български, а в „Св. Богородица“ – на гръцки език.
В оскъдните архиви, запазени от този период, има сведение, че през 1911 г. Янако Янулов отново е кмет на Месемврия до 4 юни 1911 г. , когато е наследен от Димитър Савлакиев.
Особени грижи полага за благоустрояването на града и за бедните му граждани.
През 1918 г. в Месемврия настъпва глад. Царевичният хляб не стига. Жените на изпратените на фронта войници излизат на площада и скандират „искаме хляб“. На площада е и Янако Янулов. Притеснен, наблюдава драматичната карти на, съчувства на жените, без да може да помогне. Прибира се вкъщи и от преживяната мъка и тревога умира.
Девет дни след смъртта му се ражда син. Наречен е на неговото име – Янако.
Девет месемврийски кметове поемат тежестта на военните и следвоенните години. Периодът на двете балкански войни слага тежък отпечатък върху цялата Поморийска околия, към която спада и Месемврийската градска община. От 1910 до 1924 г. осем кметове поемат тежестите по подготовката и последиците за Месемврия от войните, определяни като „национална катастрофа“. Това са: Константинос Д. Маргариди – Кмет на Месемврия, 1910 г.; Янако Николов Янулов – Кмет на Месемврия от 4 януари 1911 г. до 4 юни 1911 г.; Димитър Савлакиев – Кмет на Месемврия от 4 юни 1911 г. до 8 юни 1914 г., Георги Иванов Куртевич – Кмет на Месемврия от 8 юни 1914 г. до м. декември 1917; Атанас Кирязов Петров – Кмет на Месемврия от 5 януари 1918 г. до 30 март 1919 г.; Георги Иванов Рашков – Председател на Тричленната комисия – Месемврия от 30 март 1919 г. до 20 януари 1920 г.; Димитър Савлакиев – Кмет на Месемврия от 20 януари 1920 г. до 20 март 1922 г. и от 24 март 1922 г. до 30 август 1924 г.; Скули Стефанов – Кмет на Месемврия от 20 март 1922 г. до 16 март 1923 г. и Яни Киландинов – Изпълняващ длъжността Кмет на Месемврия от 2 септември 1924 г. до 5 октомври 1924 г.
Десетилетието на 20-те години е особено драматично за всички българи. Заедно с материалните последици от загубата на войните, в обществената атмосфера нараства усещането за безперспективност и разочарованието от непостигнатите национални идеали. Принудителното разместване на огромни маси от хора по балканските територии се отразява и върху демографията на страната, а прииждащите бежанци чувствително променят познатия вид на селищата, формите на субкултурно общуване и функционирането на обществените институции, като поставят кметовете и общините пред огромни изпитания. Обликът на градове като Анхиало, Василико (Царево), Ахтопол и Месемврия се променя с построените едноетажни „бежански“ къщи.
Последиците от войните се отразяват крайно неблагоприятно върху градското стопанство на селищата по Черноморието. Центърът на околията – Анхиало губи исторически завоюваното си място на вносно-износно пристанище.
Започва възходът на Бургас, който се превръща в голямо българско пристанище. Градовете като Месемврия, които разчитат на традиционни поминъци – риболов, лозарство, търговия – мъчително търсят нови пътища за решаване на старите си проблеми. През тези години писаната история на града претърпява голяма загуба – при пожар в началото на 20-те изгаря почти целият архив на месемврийската община. Изгубени безвъзвратно са писаните сведения за развитието на града и неговата основна институция, както и данните за дейността на лични несебърлии – кметове и членове на Общинския съвет, допринесли за развитието на града.
По време на кметуването на Скули Стефанов – на 20 март 1922 г. умира най-възрастната жена в помнената история на Месемврия през XIX и ХХ век – Елена Манолева, на 108 години.
С нея си отива една цяла епоха, на която тя е била жив свидетел, участник и вероятно разказвач, чието слово също е изгубено за следващите поколения.
ГЕОРГИ ИВАНОВ РАШКОВ
Председател на Тричленна комисия – Месемврия
от 30 март 1919 г. до 20 януари 1920 г.
Георги Иванов Рашков е роден през 1884 г. в Русе. Завършва гимназия в родния си град и икономически науки в Букурещкия университет. Назначен е за началник на митницата в Анхиало, по-късно – и в Месемврия. По убеждения широк социалист, той е избиран за училищен и църковен настоятел. Ползва се с доверие и уважение от съгражданите си.
От 30 март 1919 г. до 20 януари 1920 г. Георги Иванов Рашков е председател на Тричленната общинска комисия.
По-късно, по време на кметския мандат на Марин Маждраков (1926 – 1928), Георги Рашков е избран за общински съветник.
Георги Иванов Рашков умира през октомври 1934 г.
АНАСТАС НИКОЛОВ ЯНУЛОВ
Изпълняващ длъжността Кмет на Месемврия
от 5 октомври 1924 г. до 12 декември 1924 г.
Анастас Николов Янулов е роден на 18 октомври 1881 г. в Месемврия. Учи в основното училище на родния си град. По занятие е търговец. Притежава собствен магазин до Старата митрополия. Търгува с хранителни стоки и риба.
Бие се на фронтовете в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войнa. За участието си в Първата световна война е отличен с Орден за храброст.
Анастас Янулов е член на „Обществото на кавалерите на Ордена за храброст“ – клон Несебър; през 1938 г. е избран за член на Контролния съвет на Обществото.
От 5 октомври 1924 г. до 12 декември 1924 г. изпълнява длъжността кмет на Месемврия, а от 14 април 1928 г. е член на Тричленната комисия с председател Димитър Занешев.
Умира през 1961 г. в Несебър.
АТАНАС ХРИСТОВ СТОЕВ
Председател на Тричленната комисия – Месемврия
от 12 декември 1924 до 1925 г.
За председателя на Тричленната комисия на Месемврия Атанас Христов Стоев не бяха намерени сведения в прегледаните архиви и достъпните източници.
КОСТАДИН СИМЕОНОВ ВЪЛЧАНОВ
Кмет на Месемврия
от 1925 г. до 8 март 1926 г.
Костадин Симеонов Вълчанов е роден през 1888 г. в Бургас. Завършва мъжкото класно училище в родния си град. През 1910 г. е назначен за военен комендант на Месемврия. Участва в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. По време на бойни действия е тежко раняван. Сред малкото запазени документи за него има декларация, която пояснява някои от неговите занятия: „...Симеонов Костадин Вълчанов – по занятие кръчмар ...“ Ресторантът му е близо до пристанището на Месемврия. Работи също като председател на параходното дружество „Евдокия“ и като подпредседател на Окръжната реквизиционна комисия. В по-късен период (1938 – 1944) е председател на Контролния съвет на „Обществото на кавалерите на Ордена за храброст“ в Несебър.
Като кмет на Месемврия (1925 – 1926) първостепенна грижа за Костадин Вълчанов и съветниците е оземляването на придошлите бежанци, както и на местните малоимотни
и безимотни жители. Създадена е комисия, която съставя списък с имена на гражданите, които имат право на оземляване.
Държавническото мислене на Костадин Вълчанов проличава най-добре в първите стъпки, които Месемврийската община предприема под негово ръководство за промяна на името на Месемврия с приемливо за българското общество ново име. Във фонда на Карел Шкорпил, съхранен в Научния архив на БАН, е запазено писмо на Месемврийското общинско управление до К. Шкорпил. С писмото месемврийският кмет Костадин Вълчанов моли големия учен „да благоволи бъде полезен със своите знания и съвет – за да може заедно с него да се спрат на най-подходящото име“.
Костадин Вълчанов умира през 1951 г. в Несебър.
МАРИН ПЕТРОВ МАЖДРАКОВ
Кмет на Месемврия
от 8 март 1926 г. до 14 април 1928 г.
Марин Петров Маждраков е роден през 1880 г. във Велико Търново. Завършва гимназия в родния си град. Следва в Юридическия факултет на Софийския университет. През 1906 г. е назначен за околийски пристав в Месемврия. Говори четири езика – турски, гръцки, руски и румънски.
Не се знае кога е избран за помощник-кмет, от 1 янури 1926 г. изпълнява длъжността на кмет, а от 8 март 1926 г. до 14 април 1928 г. е кмет на Месемврия.
Интересен до днес е подходът му за приобщаване на бежанците към управлението на Месемврия. Той намира хора, тясно свързани с проблемите на стотиците бежански семейства, но с организаторски талант, които привлича в администрацията.
Така през 1926 – 1927 г. за помощник-кметове от квотата на българските бежанци са назначени Григор Гугушев и Димо Аянов. Григор Гугушев взема присърце проблемите
на преселниците и горещо отстоява правата им пред общинските власти – при жилищно настаняване, търсене на подходящи за живеене условия, оземляването им и т.н.
В Несебър не забравят големите заслуги в тези трудни времена на монс. Анджело Ронкали – апостолически делегат на Ватикана в България и бъдещ папа Йоан ХХIII за облегчаване на живота на местното население. По негово лично настояване Светият престол дарява на Месемврия през 1926 г. 500 000 лв. за организиране на кухни за децата на бежанците от Одринска Тракия и Егейска Македония. До края на годината са осигурени допълнително още 1 000 000 лв., по-голямата част от които (700 000 лв.) също са разпределени за Несебър. Всичко това се случва, след като монс. Ронкали научава от в. ”Македония“, че смъртността на новородените и децата в ранна възраст, най-вече децата на бежанци от Тракия и Македония, достига 4 000 деца годишно. За усвояването на първия транш от отпуснатите средства от София са изпратени доброволки, които да контролират изразходването им; при втория транш контролът е предоставен изцяло на кмета.
След 9 септември 1944 г. Марин Маждраков е арестуван, но след намесата на Георги Иванов Христов е освободен.
Марин Петров Маждраков умира през 1962 г. в Несебър.
ДИМИТЪР ИВАНОВ ЗАНЕШЕВ
Председател на Тричленната комисия – Месемврия
от 14 април 1928 г. до 25 май 1928 г.
Дългогодишният председател на Македонското братство в Месемврия и активен общественик Димитър Иванов Занешев е роден според едни данни през 1874 г., според други през 1876 г. в град Воден, Солунско. Зрелите му години, неразривно свързани с Несебър, са показателни за включването и приноса на македонските българи в обществено-икономическия живот на България след войните.
Макар краткотрайно, избирането му за общински съветник и за председател на Месемврийската тричленна общинска комисия (от 14 април до 25 май 1928 г.) усилва влиянието на македонските българи в Месемврия, а и в Анхиалско. Заеманите от него длъжности не само допринасят за осъществяването на важни за месемврийския живот дела, но са и признание за полезната му дейност.
Димитър Занешев умира на преклонна възраст през 1962 г. в София, оставяйки трайни следи в историята на освободителното движение, както и светли спомени в паметта на
несебърските граждани. В знак на признателност по предложение на Македонското благотворително братство „Тодор Александров“ една от улиците в Несебър в близост до общината носи неговото име, а в прилежащата градинка е поставена паметна плоча. Освен това името му може да се види в „Енциклопедия на Македония“ – една справедлива оценка за приноса му в освободителните борби на родния край и целокупна България.
АНТОН АТАНАСОВ ПОПОВ
Кмет на Месемврия (Несебър)
от 25 май 1928 г. до 3 декември 1929 г.
от 12 май 1931 г. до 7 юни 1932 г.
и от м.юни 1934 г. до 20 ноември 1934 г.
Антон Атанасов Попов е роден през 1884 г. в с. Куфалово, Солунска околия. В Месемврия е познат като Антон Атанасов (фамилното име Попов идва от негов прадядо свещеник).
На 25 май 1928 г. в общинското управление се събират членовете на месемврийския Градски общински съвет, утвърден с определение №78 на Бургаския окръжен съд. Задачата им е да изберат кмет и негов помощник. Присъстват съветниците: Костадин Симеонов, Антон Атанасов, Димо Аянов, Тома Димитров, Вангел Василев, Диньо Дараданов, Димитър Занешев, Григор Петров, Георги Иванов Рашков, Никола Чочолов,
Марин Маждраков и Коста Василев. Съветът е председателстван от най-възрастния съветник – Георги Иванов Рашков. При гласуването Антон Атанасов получава 11 гласа от възможни 12; Димо Иванов Аянов с 8 гласа е избран за помощник-кмет.
Антон Атанасов е оставил в Несебър името на активен и интелигентен гражданин, а местните хора пазят трайно добри спомени за него. Той и съпругата му Вангя са възпитали децата си в родолюбие като българи. С известност се ползва до днес и неговият по-голям син Георги или Гошо Атанасов, изявен активист на младежката организация на ВМРО.
Умира през 1961 г. в Несебър, където е и погребан.
ГРИГОР ХРИСТОВ УЗУНОВ
Председател на Тричленната комисия – Месемврия
от 3 декември 1929 г. до 14 февруари 1930 г.
Григор Христов Узунов днес е познат повече с участието си в революционния кипеж около Илинденско-Преображенското въстание, отколкото с мирния си живот като бежанец и общински деятел в Несебър. Роден е в Долно Куфалово, Солунска околия, в семейството на народния закрилник Христо Узунов.
Пристигайки като бежанец в Месемврия, Григор Узунов се включва в обществения живот на града. Избиран е за член на Управителния съвет на Македонското братство, както и за делегат на Националния комитет на емигрантските организации в България. През периода 1926 – 1928 г. е избиран за общински съветник, оглавявал е комисии по уреждане на важни въпроси от развитието на Месемврия. По време на кметския мандат на Марин Петров Маждраков (8 март 1926 – 14 април 1928 г.) Григор Христов Узунов е член на общинския съвет. Като съветник участва в работата на комисията, която трябва да изработи план за оземляване на бежанците. Григор Узунов предлага лозята да се раздадат на гражданите чрез жребий, за да се избегне недоволството. По негово предложение комисията изпраща телеграма до Главната дирекция за настаняване на бежанците – София, с която я уведомява, че отказва да раздава лозя на бежанците, докато не се уточни кои от семействата ще останат в Месемврия.
От 3 декември 1929 г. до 14 февруари 1930 г. е Председател на Тричленната общинска комисия. През 1949 г. Григор Узунов е член на Постоянната комисия по земеделието и горите.
ТОМА ДИМИТРОВ ХРИСТОВ (Мицангов)
Кмет на Месемврия (Несебър)
от 14 февруари 1930 г. до 12 май 1931 г.
от 7 юни 1932 г. – м. май 1934 г.
и от 6 април 1946 г. до 5 ноември 1947 г.
Тома Димитров Христов е роден през 1885 г. в с. Геркарци, Македония. Основното си образование завършва в родното село. Известно време живее в София, където успява да открие малка тухларна фабрика. През 1924 г. се установява в Месемврия, където отваря магазин за мляко.
Избиран е три пъти за кмет на града (поради липсата на архивни документи за периода 1930 – 1931 и 1932 – 1934 г. е трудно да се възстанови неговата дейност през първите два мандата).
За трети кметски мандат Тома Димитров Христов е избран през 1946 г. на мястото на подалия оставка по здравословни причини Георги Иванов Христов. Дейността му като кмет на Несебър (Месемврия) се развива в няколко направления: благоустрояване, водоснабдяване и курортно дело.
След края на мандата си Тома Христов е управител на общинската фурна.
Умира през 1962 г. в Несебър.
ХРИСТО ИВАНОВ ХАРИЗАНОВ
Председател на Тричленната комисия – Месемврия
от 12 май 1934 г. до м. юни 1934 г.
Христо Иванов Харизанов е роден през 1888 г. в гр. Енидже Вардар, Македония. Баща му е трудолюбив и заможен занаятчия, собственик на шивашка работилница с няколко калфи и чираци.
Завършва Солунската мъжка гимназия. След гимназията остава да живее в Солун, открива манифактурен магазин, оженва се и има три деца. През 1924 г. семейството се преселва в България и се установява в Месемврия, където Харизанов успешно разработва винарска изба, открива и ресторант „Успех“ в центъра на града. Големият му син Григор Харизанов е сред организаторите на стачката на работниците по пресушаване на Месемврийското блато през 1932 г.
От м. май 1934 до юни 1934 г. Христо Иванов Харизанов е Председател на Тричленната общинска комисия – Несебър.
Умира през 1965 г. в Несебър.